Koření a ájurvéda

 

 

Koření má v ájurvédě velký význam.

V Čechách jsou lidé zvyklí  používat koření hlavně jako univerzální dochucovadlo určitých jídel. V ájurvédě to ovšem takto nefunguje. Koření stimuluje trávicí enzymy a tím zlepšuje trávení danéno pokrmu, odstraňuje například plynatost, zamezuje vstřebávání toxinů z jídla apod. Dříve se v Indii uvařilo jídlo a každý z rodiny podle činnosti, kterou přes den vykonával a podle své konstituce nebo zdravotního stavu dostal do jídla jiné koření. Zajímavé je, že slovo „dieta“ neznamená v ájurvédě neslané - nemastné. Pokud v Česku použijeme výraz dietní jídlo, mnoho lidí uvaří rýži a podusí zeleninu bez chuti. Ájurvédská dieta může být někdy pěkně ostrá.

 

Ájurvéda rozlišuje koření podle toho, zda ochlazuje nebo zahřívá a podle toho doporučuje pro jednotlivé konstituce to vhodné, proto se koření  používá cíleně při individuální úpravě stravovacího režimu jednotlivce. Stejně jako při jiných typech ájurvédské léčby nefunguje univerzální doporučení pro všechny.

 

Pro zájemce připravujeme přednášky o koření a jeho použití - „Malý kurz ájurvédského vaření“ a v našem e-shopu si máte možnost objednat „Ájurvédskou kuchařku“.